Menu
Search
Account
FREE next-day delivery when you order before 4pm
In stock
Out of stock
Product works and looks like new. Refurbished by the original manufacturer. Comes with a 1 year warranty.
Pages Per Minute - manufacturer quoted values, measured using ISO testing standards for typical print usage, for comparison purposes only.
Fax, Copy, USB, Optional Print & Scan
USB
For most cartridges this is based on 5% coverage on A4 paper. These numbers are based on manufacturer quoted values and are for comparison purposes only.
OR
A high-speed unit, the Brother FAX-2940 Multifunctional Laser Printer is capable of Super G3 faxing, as well as copying and printing. It is suitable for medium to large workplaces where high volumes of material are transmitted and received each day via fax, but this unit can also create letters, reports and a range of other documentation.
To keep up with the demands of a busy office, the Brother FAX2940 Multifunctional Laser Printer has a 30-sheet automatic document feeder backed up by a 250-sheet paper tray. This ensures that even on long print runs, staff are free to carry out other tasks whilst the work is done. The time-saving features include 22 one-touch commands for the jobs which are most frequently needed, along with 200 speed-dial keys and a 500-page memory that is designed to monitor both messages which are sent and those which are received.
For both printing and copying, the page-per-minute speed is 30 and the time to first page out in 10 seconds. Over the course of a month, the maximum duty cycle is 2,000 pages. When the Brother Fax 2940 Multifunctional Laser Printer ships, the weight is 12.7kg and the dimensions are 311 x 368 x 360mm.
Make a sizable saving when you choose to buy your Brother FAX-2940 Multifunctional Laser Printer from Cartridge Save, and you'll also enjoy peace of mind with our long warranty. When you place your order for a Brother FAX 2940 Multifunctional Laser Printer, we will deliver by the next working day free of charge on orders over £30 so that you can get started quickly.
To ask a question about what we do or to find out more about the Brother FAX-2940 Multifunctional Laser Printer, don't hesitate to call our professional team and we'll be more than happy to help.
| Manufacturer Part No. | FAX2940ZU1, FAX-2940 |
|---|---|
| Brand | Brother |
| Product Type | Fax Machine |
| Connectivity | USB |
| Height | 311 mm |
| Width | 368 mm |
| Depth | 360 mm |
| Windows operating systems supported | Windows 10 / 8.1 / 8 / 7 / Vista / XP |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10. 5 / OS X 10.6 / OS X 10.7 or later |
| Duplex Functionality | None |
| Colour or mono | Mono |
| Time to first page (black, normal) | 10 s |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 20 ppm |
| Maximum resolution | 600 x 2400 DPI |
| Recommended duty cycle | 250 - 2,000 pages per month |
| Paper size | A4 |
| Standard input capacity | 250 sheets + 30 sheets (ADF) |
| Standard tray media types | Plain paper |
| Standard tray media weight | 60 - 105 g/m² |
| Multi-Purpose Tray media weight | 60 - 163 g/m² |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 64 - 90 g/m² |
| Standard output capacity | 100 sheets |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5, B6 |
| Custom media width | 76.2 - 215.9 mm |
| Custom media length | 116 - 406.4 mm |
| Maximum print size | 216 x 406 mm |
| Standard printer languages | GDI |
| Processor frequency | 200 MHz |
| Display | LCD |
| Included cartridges capacity | 1,000 pages black |
| Internal memory | 16 MB |
| Energy Star Typical Electricity Consumption (TEC) | 1.5kWh / Week |