Menu
Search
Account
FREE next-day delivery when you order before 4pm
In stock
Product works and looks like new. Refurbished by the original manufacturer. Comes with a 1 year warranty.
Pages Per Minute - manufacturer quoted values, measured using ISO testing standards for typical print usage, for comparison purposes only.
Print, Duplex, Wi-Fi, USB, Ethernet
Ethernet, USB, Wi-Fi, AirPrint
For most cartridges this is based on 5% coverage on A4 paper. These numbers are based on manufacturer quoted values and are for comparison purposes only.
OR
| Manufacturer Part No. | C320V_DNI |
|---|---|
| Brand | Xerox |
| Product Type | Laser Printer |
| Connectivity | Ethernet, USB, Wi-Fi, AirPrint |
| Free Item Start Date | 2026-01-01 00:00:00 |
| Height | 318 mm |
| Width | 455 mm |
| Depth | 423 mm |
| Windows operating systems supported | Windows 11 / 10 |
| Server operating systems supported | Windows Server 2012, 2019 |
| Mac operating systems supported | macOS 13.x, 12.x, 11.x |
| Duplex Functionality | |
| Colour or mono | Colour |
| Time to first page (black, normal) | 7.1 s |
| Time to first page (colour, normal) | 7.6 s |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 35 ppm |
| Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 33 ppm |
| Duplex printing modes | Automatic |
| Duplex print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 17.5 ppm |
| Duplex print speed (colour, normal quality,A4/US Letter) | 17 ppm |
| Print resolution | 1,200 x 1,200 DPI |
| Maximum resolution | 2,400 x 1,200 DPI |
| Recommended duty cycle | 6,000 pages per month |
| Maximum duty cycle | 65,000 pages per month |
| Paper size | A4 |
| Standard input capacity | 251 sheets |
| Maximum input capacity | 900 sheets |
| Standard tray media types | Paper (bond, card stock, coloured, glossy, letterhead, plain, preprinted, recycled, rough, light, heavy), labels, envelopes |
| Standard tray media weight | 60 - 216 g/m² |
| Number of standard paper trays | 1 |
| Maximum number of paper trays | 3 |
| Multi-Purpose tray capacity | 100 sheets |
| Multi-Purpose Tray media weight | 60 - 176 g/m² |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 50 sheets |
| Duplex media weight | 60 - 105 g/m² |
| Standard output capacity | 170 sheets |
| Maximum output capacity | 250 sheets |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5 |
| Custom media width | 98 - 216 mm |
| Custom media length | 148 - 356 mm |
| Maximum print size | 216 x 356 mm |
| Standard printer languages | PCL 5c, PCL 6, PostScript 3, XPS |
| Input capacity (tray 2) | 550 sheets |
| Maximum internal memory | 1 GB |
| Processor frequency | 1.2 GHz |
| Display | Touchscreen |
| Included cartridges capacity | Cartridges Included: Approx. 1,500 black / 1,000 colour pages |
| Internal memory | 1 GB |
| Display diagonal | 7.11 cm (2.8") |
| Energy Star Typical Electricity Consumption (TEC) | 0.52 kWh/week |
| Printing noise level | 51 dB |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Print resolution colour | 1,200 x 1,200 DPI |
| Print resolution black | 1,200 x 1,200 DPI |
| Noise level | 51 dB |
| Package dimensions (W x D x H) | 475 x 479 x 491 mm |
| USB connector | USB Type-A / USB Type-B |