Menu
Search
Account
















FREE delivery when you order before 4pm
In stock
Out of stock
Print, Mono, Fast, 2-sided
USB
OR
Many offices have seen their efficiency and printing regime transformed thanks to the presence of the HL-L5000D workgroup mono laser printer there and it's simple to see why. This device comes with a super-fast printing speed option of 40 pages per minute, while it also offers two-sided printing, meaning that you can get your double-sided prints with ease.
With a backlit LCD display panel also part of the device, meanwhile, you'll be able to see what you're doing at all times. The device also comes with connectivity options such as a USB 2.0 zone, so you can source your prints in the way that suits you best.
Many people choose Cartridge Save for their printing needs and it's easy to see why. We're a premier provider, and we charge competitive and cost-effective prices especially when it comes to delivery, thanks to our delivery price pledge, which means that you won't have to pay a single penny towards the costs of getting your workgroup mono HL-L5000D laser printer or other item.
We have award-winning customer service assistants who are on hand to help if you've got any questions, so don't hesitate to pick up the phone or send a live chat message to learn more. When it comes to settling your bill, don't forget that you can use lots of different payment methods from PayPal to credit card: just select whichever one works for you.
We're happy to have you on board with us here at Cartridge Save and happy printer shopping!
| Manufacturer Part No. | HLL5000DZU1, HL-L5000D |
|---|---|
| Brand | Brother |
| Product Type | Laser Printer |
| Connectivity | USB |
| Height | 255 mm |
| Width | 373 mm |
| Depth | 388 mm |
| Windows operating systems supported | Windows 11 / 10 / 8.1 / 8 |
| Server operating systems supported | Windows 2022 / 2019 / 2016 / 2012 / 2008 R2 / 2008 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.8 / OS X 10.9 / OS X 10.10 / OS X 10.11 or greater |
| Duplex Functionality | |
| Colour or mono | Mono |
| Time to first page (black, normal) | 7.2 s |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 40 ppm |
| Duplex printing modes | Auto |
| Duplex print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 20 ppm |
| Maximum resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Recommended duty cycle | 0 - 3,500 pages per month |
| Maximum duty cycle | 50,000 pages per month |
| Paper size | A4 |
| Standard input capacity | 250 sheets |
| Standard tray media types | Plain paper, Recycled paper, Thick paper, Thin paper |
| Standard tray media weight | 60 - 120 g/m² |
| Number of standard paper trays | 1 |
| Multi-Purpose tray capacity | 50 sheets |
| Multi-Purpose Tray media weight | 60 - 200 g/m² |
| Duplex media weight | 60 - 105 g/m² |
| Standard output capacity | 150 sheets |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| Custom media width | 76.2 - 215.9 mm |
| Custom media length | 127 - 355.6 mm |
| Maximum print size | 215.9 x 355.6 mm |
| Non-ISO print media sizes | Executive, Folio, Letter, Legal |
| Standard printer languages | Epson FX, IBM ProPrinter, Microsoft XPS, PCL 6, PDF 1.7, PostScript 3 |
| Processor frequency | 800 MHz |
| Display | LCD |
| Included cartridges capacity | 2,000 pages black |
| Internal memory | 128 MB |
| Printing noise level | 52 dB |
| Package dimensions (W x D x H) | 485 x 450 x 377 mm |