Brother MFC-L2800DW Mono Laser Printer
FREE next-day delivery when you order before 4pm
In stock
Quantity
  • Get 20% off Cartridge Save cartridges with this printer
  • A4 mono laser printer
  • Print, Wi-Fi, USB, Fax, Copy, Scan
  • Ethernet, USB, Wi-Fi
Save 20% on compatible cartridges when bought with this printer
Compatible Brother TN-2510XL High Capacity Black Toner Cartridge
  • 1x
    3000
    pages
Buy together for only
Reviews
star
star-filled
1 review
5 Star
1
4 Star
0
3 Star
2 Star
1 Star
Average customer rating: 5 out of 5
Write a customer review
star
star-filled
By Lifestyle Accounting on 2026-03-05 14:08:14
New Printer/Scanner/Copier is great - looking to buy a few more of these in the coming weeks.
Specifications
Manufacturer Part No. MFC-L2800DW
Brand Brother
Product Type Laser Printer
Connectivity Ethernet, USB, Wi-Fi
Height 319 mm
Width 410 mm
Depth 399 mm
Windows operating systems supported Windows 11, 10
Duplex Functionality Print
Colour or mono Mono
Time to first page (black, normal) 8.5 s
Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) 32 ppm
Duplex printing modes Automatic
Duplex print speed (black, normal quality, A4/US Letter) 32 ppm
Print resolution 12,00 x 1,200 DPI
Maximum resolution 12,00 x 1,200 DPI
Recommended duty cycle 2,500 pages per month
Maximum duty cycle 2,500 pages per month
Scanning Yes
Scan speed (black) 22.5 spm
Maximum scan resolution 1,200 x 1,200 DPI
Scanner type CIS
Paper size A4
Standard input capacity 250 sheets
Standard tray media types Plain paper, Coloured paper, Recycled paper, Thick paper, Thin paper
Standard tray media weight 60 - 105 g/m²
Auto document feeder (ADF) input capacity 50 sheets
Standard output capacity 150 sheets
ISO A-series sizes (A0...A9) A4, A5, A6
ISO B-series sizes (B0...B9) B5, B6
ISO C-series sizes (C0...C9) C5
Envelopes sizes COM-10, DL, C5, Monarch
Non-ISO print media sizes Letter
Maximum internal memory 128MB
Processor frequency 800 MHz
Display LCD
Included cartridges capacity Cartridges included: Approx. 700 pages
Internal memory 128MB
Wi-Fi standards 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n)
Print resolution black 12,00 x 1,200 DPI
Package dimensions (W x D x H) 410 x 399 x 319 mm