Menu
Search
Account






FREE delivery when you order before 4pm
In stock
Labels, Compact, QWERTY keyboard, Lightweight
OR
The Brother thermal PT-D210VP transfer label printer is a label printer that can print on a variety of tape widths. It has 27 built-in label templates to easily create stylish, decorative labels. It is lightweight and compact and can print up to 20mm/second. This printer is suitable for creating durable labels for cables, file folders, CD/DVDs and office equipment. Brother PT-D210VP signage is ideal for the workplace, including for staff or visitor name badges, room signage, noticeboards and shelves.
The Brother PT-D210VP sets both the font style and size automatically and features a 16-character, one-line LCD graphic display, which allows you to select from hundreds of symbols. With a full QWERTY keyboard, you can also preview your label on the screen prior to printing. The Brother P-Touch D210VP transfer thermal label printer works with a wide range of laminated tape cassettes that withstand temperature, sunlight, moisture, chemicals and abrasions. Furthermore, Brother's tape cassette labels include a split-back for ease of backing removal.
With everything required in the box, with the Brother PTD210VP Thermal Transfer Label Printer you can begin labelling right away. Accessories included are the unit's AC adaptor, carry case, 12mm black on white TXe tape and user guide.
Thanks to our wide selection of printers, you can easily find one that meets your needs. In addition to printers, Cartridge Save carries a broad array of printing supplies, including supplies for the Brother PT-D210VP transfer thermal label printer. We also offer money-saving programs, such as free delivery on all orders over £30, and low everyday prices.
If you have any questions regarding the Brother D210VP label printer or any of our services, you can reach our award-winning customer service agents by phone, email or through the live chat option on our website.
| Manufacturer Part No. | PTD210VPZU1, PT-D210VP |
|---|---|
| Brand | Brother |
| Product Type | Label Printer |
| Height | 68 mm |
| Width | 157 mm |
| Depth | 149 mm |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 20 mps |
| Display | LCD |
| Included cartridges capacity | 12mm x 4m black on white tape |