Menu
Search
Account


















FREE delivery when you order before 4pm
In stock
Wi-Fi, Ethernet, Print, Copy, Scan, Fax, Cloud
Ethernet, USB, Wi-Fi, Smartphone, AirPrint
OR
| Manufacturer Part No. | 6880C032, GX7150 |
|---|---|
| Brand | Canon |
| Product Type | Inkjet Printer |
| Connectivity | Ethernet, USB, Wi-Fi, Smartphone, AirPrint |
| Height | 314 mm |
| Width | 399 mm |
| Depth | 410 mm |
| Product dimensions when open (LxWxD) | 387 X 399 x 645 mm |
| Windows operating systems supported | Windows 11, Windows 10, Windows 8.1, Windows 7 SP1 |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008 R2 SP1, Windows Server 2012 R, Windows Server 2016, Windows Server 2019, Windows Server 2022 and Windows Server 2025. |
| Mac operating systems supported | macOS Big Sur 11.7.6 - macOS Sequoia 15 |
| Duplex Functionality | |
| Colour or mono | Colour |
| Time to first page (black, normal) | 5.5 seconds |
| Time to first page (colour, normal) | 7 seconds |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 24 ipm |
| Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 15.5 ipm |
| Duplex printing modes | Automatic |
| Print resolution | 600 x 1,200 DPI |
| Maximum resolution | 600 x 1,200 DPI |
| Recommended duty cycle | 45,000 pages |
| Maximum duty cycle | 45,000 pages |
| Scanning | Colour scanning |
| Scan speed (black) | 22.1 ipm |
| Scan speed (colour) | 22.1 ipm |
| Optical scanning resolution | 1,200 x 1,200 DPI |
| Maximum scan resolution | 1,200 x 1,200 DPI |
| Maximum scan area | 216 x 297 mm |
| Scanner type | Flatbed (ADF / Platen) CIS colour scanner |
| Paper size | A4 |
| Standard input capacity | 100 |
| Maximum input capacity | 650 sheets |
| Standard tray media types | Plain Paper (64 g/m2 - 105 g/m2), Canon Red Label Superior (WOP111) Canon Oce Office Colour Paper (SAT213) Photo Paper Plus Glossy II (PP-201) Photo Paper Pro Luster (LU-101) Photo Paper Plus Semi-gloss (SG-201) Glossy Photo Paper "Everyday Use" (GP-501) |
| Standard tray media weight | 64 g/m2 - 105 g/m2 |
| Number of standard paper trays | 3 |
| Maximum number of paper trays | 3 |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 50 |
| Duplex media weight | 64 g/m2 - 105 g/m2 |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| Envelopes sizes | DL, COM10 |
| Custom media width | 89 - 216 mm |
| Custom media length | 127 - 1,200 mm |
| Maximum print size | 216 x 1,200 mm |
| Photo paper sizes | 10x15, 13x18, 18x25, 20x25 |
| Input capacity (tray 2) | 250 |
| Display | LCD |
| Included cartridges capacity | Cartridges Included: Approx. 6,000 black pages, 14,000 colour pages |
| Display diagonal | 6.9 cm (2.7") |
| Energy Star Typical Electricity Consumption (TEC) | 0.165 kWh |
| Other operating systems supported | Chrome OS27 |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Print resolution colour | 600 x 1,200 DPI |
| Print resolution black | 600 x 1,200 DPI |
| Operating acoustic emission | 49.0 |
| USB connector | USB Type-B |
| Mobile operating systems supported | iOS, iPadOS, Android |