Menu
Search
Account












FREE next-day delivery when you order before 4pm
In stock
Print, Colour
Ethernet, USB, Wi-Fi
OR
Please note that this item is very heavy and your delivery may have some additional requirements.
- Items of this weight are often delivered on a pallet.
- Addresses with substantial vehicle access limitations may not be suitable for delivery of this item.
- The courier may not be able to travel onto your property, someone may need to be at the property and be able to safely carry the item onto the property.
- We recommend that two or more persons carry this item together.
- Our courier may not be able to dispose of the pallet for you.
- We may not be able to provide next-day delivery for this item, our delivery terms for this item are listed above - adjacent to the product price.
You may be able to schedule your delivery for a specific day or add some additional instructions for your courier, please contact our customer service team if you need assistance with this.
| Manufacturer Part No. | C11CL37401BY, EP-C7000DW |
|---|---|
| Brand | Epson |
| Product Type | Inkjet Printer |
| Connectivity | Ethernet, USB, Wi-Fi |
| Height | 386 mm |
| Width | 613 mm |
| Depth | 650 mm |
| Windows operating systems supported | Windows 7, 8, 8.1,10,11 |
| Server operating systems supported | Windows Server 2003, 2008, 2012, 2016 |
| Mac operating systems supported | Mac OS 10.10.x,10.14. x,10.15. x,11. x, 12. x,10.11.x,10.12.x,10.13.x, macOS 11 or later |
| Duplex Functionality | |
| Colour or mono | Colour |
| Time to first page (black, normal) | 5.5 s |
| Time to first page (colour, normal) | 5.5 s |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 25 ppm |
| Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 24 ppm |
| Duplex printing modes | Automatic |
| Duplex print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 11 ppm |
| Duplex print speed (colour, normal quality,A4/US Letter) | 11 ppm |
| Print resolution | 4800 x 1200 DPI |
| Maximum resolution | 4800 x 1200 DPI |
| Recommended duty cycle | 500 - 5000 pages per month |
| Maximum duty cycle | 75000 pages per month |
| Paper size | A3+ |
| Standard input capacity | 335 sheets |
| Maximum input capacity | 1835 sheets |
| Standard tray media types | Plain Paper, Recycled Paper, Colour Paper, Letterhead, Glossy Photo Paper |
| Standard tray media weight | 64g/m² - 300g/m² |
| Number of standard paper trays | 3 |
| Multi-Purpose tray capacity | 85 |
| Multi-Purpose Tray media weight | Plain Paper, Recycled Paper, Colour Paper, Letterhead |
| Standard output capacity | 250 sheets |
| Maximum output capacity | 250 sheets |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A3, A3+, A4, A5, A6 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B4, B5, B6 |
| Envelopes sizes | 10, C4, C6 |
| Custom media width | 55 - 127 mm |
| Custom media length | 330 - 1200 mm |
| Non-ISO print media sizes | Legal, Letter |
| Photo paper sizes | 10x15,13x18,20x25 |
| Input capacity (tray 2) | 250 sheets |
| Internal memory | 2048 MB |
| Display diagonal | 6.1 cm |
| Energy Star Typical Electricity Consumption (TEC) | 0.14 kWh/Week |
| Printing noise level | 52 dB |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |