Menu
Search
Account












FREE delivery when you order before 4pm
In stock
Out of stock
Print, Network, Scan, Copy, Fax
Ethernet, USB, Smartphone, AirPrint
OR
Please note that this item is very heavy and your delivery may have some additional requirements.
- Items of this weight are often delivered on a pallet.
- Addresses with substantial vehicle access limitations may not be suitable for delivery of this item.
- The courier may not be able to travel onto your property, someone may need to be at the property and be able to safely carry the item onto the property.
- We recommend that two or more persons carry this item together.
- Our courier may not be able to dispose of the pallet for you.
- We may not be able to provide next-day delivery for this item, our delivery terms for this item are listed above - adjacent to the product price.
You may be able to schedule your delivery for a specific day or add some additional instructions for your courier, please contact our customer service team if you need assistance with this.
| Manufacturer Part No. | 3QA55A, M480f |
|---|---|
| Brand | HP |
| Product Type | Laser Printer |
| Connectivity | Ethernet, USB, Smartphone, AirPrint |
| Height | 399.8 mm |
| Width | 415.4 mm |
| Depth | 472 mm |
| Windows operating systems supported | Win10, Win8.1, Win7 Ultimate |
| Mac operating systems supported | Apple Mac OS High Sierra v10.13, Mojave v10.14, Catalina v10.15 |
| Duplex Functionality | Copy, Print, Scan |
| Colour or mono | Colour |
| Time to first page (black, normal) | 9.5 s |
| Time to first page (colour, normal) | 11 s |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 27 ppm |
| Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 27 ppm |
| Duplex printing modes | Automatic |
| Print resolution | 600 x 600 dpi |
| Maximum resolution | 600 x 600 dpi |
| Recommended duty cycle | 900 to 4,800 pages per month |
| Maximum duty cycle | 55,000 pages per month |
| Scanning | Automatic |
| Scan speed (black) | 29 ppm |
| Scan speed (colour) | 20 ppm |
| Duplex scan speed (black) | 46 ipm |
| Duplex scan speed (colour) | 35 ipm |
| Optical scanning resolution | 600 x 600 dpi |
| Maximum scan resolution | 600 x 600 dpi |
| Paper size | A4 |
| Standard input capacity | 300 sheets |
| Maximum input capacity | 850 sheets |
| Standard tray media types | Bond paper, Card stock, Envelopes, Heavy paper, Labels, Plain paper, Pre-printed, Recycled paper, Transparencies |
| Multi-Purpose tray capacity | 100 sheets |
| Standard output capacity | 150 sheets |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| Envelopes sizes | B5, C5, C6 |
| Standard printer languages | PCL 5c, PCL 6, PDF 1.7, PostScript 3 |
| Maximum internal memory | 2048 MB |
| Processor frequency | 1200 MHz |
| Display | LCD |
| Included cartridges capacity | 2,400 pages black / 2,100 pages cyan / 2,100 pages magenta / 2,100 pages yellow |
| Internal memory | 1024 MB |
| Other operating systems supported | Linux |
Certain HP printers are intended to work only with cartridges that have a new or reused HP chip or electronic circuitry. These printers use dynamic security measures to block cartridges using a non-HP chip or electronic circuitry. Periodic firmware updates will maintain the effectiveness of these measures and block cartridges that previously worked. Reused HP chips and electronic circuitry enable the use of reused, remanufactured, and refilled cartridges. Learn more