Menu
Search
Account
FREE next-day delivery when you order before 4pm
In stock
Out of stock
Product works and looks like new. Refurbished by the original manufacturer. Comes with a 1 year warranty.
Pages Per Minute - manufacturer quoted values, measured using ISO testing standards for typical print usage, for comparison purposes only.
Print, Colour
Ethernet, USB, Wi-Fi
For most cartridges this is based on 5% coverage on A4 paper. These numbers are based on manufacturer quoted values and are for comparison purposes only.
OR
| Manufacturer Part No. | 110C0G3NL0, ECOSYS PA2600cwx |
|---|---|
| Brand | Kyocera |
| Product Type | Laser Printer |
| Connectivity | Ethernet, USB, Wi-Fi |
| Height | 329 mm |
| Width | 410 mm |
| Depth | 410 mm |
| Windows operating systems supported | All current Windows operating systems |
| Mac operating systems supported | MAC OS X Version 10.9 or higher |
| Duplex Functionality | |
| Colour or mono | Colour |
| Time to first page (black, normal) | 10.5 s |
| Time to first page (colour, normal) | 10.5 s |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 26 ppm |
| Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 26 ppm |
| Duplex printing modes | Automatic |
| Duplex print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 13 ppm |
| Duplex print speed (colour, normal quality,A4/US Letter) | 13 ppm |
| Print resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Maximum resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Recommended duty cycle | 900 - 1500 pages per month |
| Maximum duty cycle | 65000 pages per month |
| Paper size | A4 |
| Standard input capacity | 250 sheets |
| Maximum input capacity | 550 sheets |
| Standard tray media weight | 60–163 g/m2 |
| Number of standard paper trays | 1 |
| Maximum number of paper trays | 1 |
| Multi-Purpose tray capacity | 50 |
| Multi-Purpose Tray media weight | 60–220 g/m2 |
| Duplex media weight | 60–163 g/m2 |
| Standard output capacity | 150 sheets |
| Maximum output capacity | 150 sheets |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| Envelopes sizes | DL |
| Custom media width | 70 - 216 mm |
| Custom media length | 148 - 356 mm |
| Maximum print size | 216 x 356 mm |
| Standard printer languages | PRESCRIBE |
| Maximum internal memory | 1024 MB |
| Processor frequency | 1000 MHz |
| Display | TFT |
| Included cartridges capacity | Preinstalled CMYK Toner Cartridges (1500 Pages) |
| Internal memory | 1024 MB |
| Display diagonal | 6.86 cm (2.7") |
| Printing noise level | 63.1 dB(A) |
| Other operating systems supported | Chrome OS |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Print resolution colour | 1200 x 1200 DPI |
| Print resolution black | 1200 x 1200 DPI |
| Noise level | 29 dB(A) |
| Package dimensions (W x D x H) | 596 x 571 x 459 mm |
| Compatible memory cards | SD, SDHC |