Menu
Search
Account
FREE next-day delivery when you order before 4pm
In stock
Out of stock
Product works and looks like new. Refurbished by the original manufacturer. Comes with a 1 year warranty.
Pages Per Minute - manufacturer quoted values, measured using ISO testing standards for typical print usage, for comparison purposes only.
Print, Monochrome, Duplex
USB, Wi-Fi
For most cartridges this is based on 5% coverage on A4 paper. These numbers are based on manufacturer quoted values and are for comparison purposes only.
OR
| Manufacturer Part No. | 110C3H3NL0, PA3500wx |
|---|---|
| Brand | Kyocera |
| Product Type | Laser Printer |
| Connectivity | USB, Wi-Fi |
| Height | 272 mm |
| Width | 375 mm |
| Depth | 393 mm |
| Product dimensions when open (LxWxD) | 393 x 375 x 272 mm |
| Windows operating systems supported | All current Windows operating systems |
| Mac operating systems supported | MAC OS X Version 10.9 or higher |
| Duplex Functionality | |
| Colour or mono | Mono |
| Time to first page (black, normal) | 6.4s |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 35 ppm |
| Duplex printing modes | Automatic |
| Duplex print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 17.5 ppm |
| Print resolution | 1,200 x 1,200 DPI |
| Maximum resolution | 1,200 x 1,200 DPI |
| Recommended duty cycle | 2,000 pages per month |
| Maximum duty cycle | 50,000 pages per month |
| Paper size | A5, A4 |
| Standard input capacity | 100 sheets |
| Maximum input capacity | 850 sheets |
| Standard tray media weight | 60 – 163 g/m² |
| Number of standard paper trays | 1 |
| Maximum number of paper trays | 3 |
| Multi-Purpose tray capacity | 100 sheets |
| Multi-Purpose Tray media weight | 60 – 220 g/m² |
| Duplex media weight | 60 – 163 g/m² |
| Standard output capacity | 250 sheets |
| Maximum output capacity | 250 sheets |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| Custom media width | 70 - 216 mm |
| Custom media length | 148 - 356 mm |
| Maximum print size | 216 x 356 mm |
| Standard printer languages | Microsoft XPS, PCL 5e, PCL 6, PCL XL, PostScript 3 |
| Input capacity (tray 2) | 250 sheets |
| Display | 5 Line LCD |
| Included cartridges capacity | Cartridges Included: Approx. 1,000 black pages |
| Internal memory | 512 MB |
| Printing noise level | 52 dB |
| Other operating systems supported | Chrome OS |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Print resolution black | 1,200 x 1,200 DPI |
| Noise level | 52 dB |
| Package dimensions (W x D x H) | 516 x 500 x 400 mm |
| USB connector | USB 2.0 |
| Compatible memory cards | SD, SDHC |