Menu
Search
Account
FREE delivery when you order before 4pm
In stock
Out of stock
Product works and looks like new. Refurbished by the original manufacturer. Comes with a 1 year warranty.
Pages Per Minute - manufacturer quoted values, measured using ISO testing standards for typical print usage, for comparison purposes only.
Print, Copy, Scan, Fax, Duplex, USB, Ethernet
Ethernet, USB, Wi-Fi, AirPrint
For most cartridges this is based on 5% coverage on A4 paper. These numbers are based on manufacturer quoted values and are for comparison purposes only.
OR
| Manufacturer Part No. | 40N9473, CX431adw |
|---|---|
| Brand | Lexmark |
| Product Type | Laser Printer |
| Connectivity | Ethernet, USB, Wi-Fi, AirPrint |
| Height | 344.4 mm |
| Width | 411.2 mm |
| Depth | 394.1 mm |
| Product dimensions when open (LxWxD) | 344.4 x 411.2 x 394.1 mm |
| Windows operating systems supported | Windows 10, 8, 7 |
| Server operating systems supported | Windows Server 2003, 2012 |
| Duplex Functionality | |
| Colour or mono | Colour |
| Time to first page (black, normal) | 10.8 s |
| Time to first page (colour, normal) | 11 s |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 24.7 ppm |
| Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 24.7 ppm |
| Duplex printing modes | Automatic |
| Duplex print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 13 spm |
| Duplex print speed (colour, normal quality,A4/US Letter) | 13 spm |
| Print resolution | 600 x 600 DPI |
| Maximum resolution | 600 x 600 DPI |
| Recommended duty cycle | 750 - 5000 pages per month |
| Maximum duty cycle | 75,000 pages per month |
| Scanning | Color scanning |
| Scan speed (black) | 48 spm |
| Scan speed (colour) | 21 spm |
| Duplex scan speed (black) | 96 spm |
| Duplex scan speed (colour) | 21 spm |
| Optical scanning resolution | 600 X 600 DPI |
| Maximum scan resolution | 600 X 600 DPI |
| Maximum scan area | 216 x 356 mm |
| Scanner type | Flatbed & ADF scanner |
| Document formats supported | |
| Scan to | E-mail, FTP, PC, USB |
| Paper size | A4 |
| Standard input capacity | 250 sheets |
| Maximum input capacity | 750 sheets |
| Number of standard paper trays | 2 |
| Maximum number of paper trays | 2 |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 50 sheets |
| Standard output capacity | 100 sheets |
| Maximum output capacity | 100 sheets |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| ISO C-series sizes (C0...C9) | C5 |
| Envelopes sizes | 9, 10, B5, C5, DL |
| Standard printer languages | PCL 5c Emulation, PCL 5e Emulation, PCLm, PCL 6 Emulation, PostScript 3 Emulation, PDF 1.7 emulation, Direct Image |
| Maximum internal memory | 1024 MB |
| Processor frequency | 1000 MHz |
| Display | LCD |
| Included cartridges capacity | Cartridges Included: 1,500 pages per colour |
| Internal memory | 1024 MB |
| Display diagonal | 7.11 cm (2.8") |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Print resolution colour | 600 x 600 DPI |
| Print resolution black | 600 x 600 DPI |
| Package dimensions (W x D x H) | 519 x 440 x 556 mm |
| USB connector | USB Type-A / USB Type-B |