Menu
Search
Account






FREE delivery when you order before 4pm
In stock
Out of stock
Print, Network, USB, Wireless, AirPrint
Ethernet, USB, Wi-Fi, AirPrint
OR
Please note that this item is very heavy and your delivery may have some additional requirements.
- Items of this weight are often delivered on a pallet.
- Addresses with substantial vehicle access limitations may not be suitable for delivery of this item.
- The courier may not be able to travel onto your property, someone may need to be at the property and be able to safely carry the item onto the property.
- We recommend that two or more persons carry this item together.
- Our courier may not be able to dispose of the pallet for you.
- We may not be able to provide next-day delivery for this item, our delivery terms for this item are listed above - adjacent to the product price.
You may be able to schedule your delivery for a specific day or add some additional instructions for your courier, please contact our customer service team if you need assistance with this.
| Manufacturer Part No. | 50M7053, CX532adwe |
|---|---|
| Brand | Lexmark |
| Product Type | Laser Printer |
| Connectivity | Ethernet, USB, Wi-Fi, AirPrint |
| Height | 491.4 mm |
| Width | 479 mm |
| Depth | 475.1mm |
| Product dimensions when open (LxWxD) | 318.30 x 455 x 422.50 mm |
| Windows operating systems supported | Windows 11, 8, 7, XP, Vista |
| Server operating systems supported | Windows Server 2022, 2012, 2008, 2000 |
| Duplex Functionality | Copy, Print, Scan |
| Colour or mono | Colour |
| Time to first page (black, normal) | 7.2 s |
| Time to first page (colour, normal) | 7.5 s |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 33 ppm |
| Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 33 ppm |
| Duplex printing modes | Automatic |
| Duplex print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 17 spm |
| Duplex print speed (colour, normal quality,A4/US Letter) | 17 spm |
| Print resolution | 1,200 x 1,200 DPI |
| Maximum resolution | 1,200 x 1,200 DPI |
| Recommended duty cycle | 1,500 - 10,000 pages |
| Maximum duty cycle | 100,000 pages per month |
| Scanning | Colour Scanning |
| Scan speed (black) | 49 spm |
| Scan speed (colour) | 34 spm |
| Duplex scan speed (black) | 98 spm |
| Duplex scan speed (colour) | 68 spm |
| Optical scanning resolution | 600 x 600 dpi |
| Scanner type | ADF |
| Document formats supported | TIFF, Searchable PDF (optional OCR and ISD or hard drive required), BMP, JPEG, JPG |
| Paper size | A4 |
| Standard input capacity | 251 sheets |
| Maximum input capacity | 2001 sheets |
| Standard tray media types | Vinyl Labels, Paper Labels, Card Stock, Plain Paper, Envelopes, Refer to the Paper & Speciality Media Guide |
| Standard tray media weight | 60 - 216 gsm |
| Number of standard paper trays | 2 |
| Maximum number of paper trays | 6 |
| Multi-Purpose Tray media weight | 60 - 176 gsm |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 100 sheets |
| Duplex media weight | 60 - 216 gsm |
| Standard output capacity | 100 sheets |
| Maximum output capacity | 100 sheets |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| ISO C-series sizes (C0...C9) | C5 |
| Envelopes sizes | 7 3/4, 9, 10, B5, C5, DL |
| Non-ISO print media sizes | Executive, Folio, Hagaki card, Legal, Letter, Oficio, Statement, Universal |
| Standard printer languages | PCL 5, PCL 6 Emulation, Personal Printer Data Stream (PPDS), PostScript 3 Emulation, PDF 1.7 emulation, Direct Image |
| Maximum internal memory | 2048 MB |
| Processor frequency | 1.2 GHz |
| Included cartridges capacity | Cartridges Included: 3,000 black / 2,000 pages per colour |
| Internal memory | 2048 MB |
| Display diagonal | 4.3" |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Bluetooth | Yes |
| Print resolution colour | 1,200 x 1,200 DPI |
| Print resolution black | 1,200 x 1,200 DPI |
| Package dimensions (W x D x H) | 636 x 575 x 600 mm |
| USB connector | USB Type-A / USB Type-B |
| Mobile operating systems supported | iOS, Android |