Menu
Search
Account
FREE next-day delivery when you order before 4pm
In stock
Out of stock
Product works and looks like new. Refurbished by the original manufacturer. Comes with a 1 year warranty.
Pages Per Minute - manufacturer quoted values, measured using ISO testing standards for typical print usage, for comparison purposes only.
Print, Duplex, Network, USB, Wireless
Ethernet, USB, Wi-Fi, AirPrint
For most cartridges this is based on 5% coverage on A4 paper. These numbers are based on manufacturer quoted values and are for comparison purposes only.
OR
| Manufacturer Part No. | 38S0513, MS632dwe |
|---|---|
| Brand | Lexmark |
| Product Type | Laser Printer |
| Connectivity | Ethernet, USB, Wi-Fi, AirPrint |
| Height | 307.7 mm |
| Width | 399 mm |
| Depth | 389.4 mm |
| Product dimensions when open (LxWxD) | 307.7 x 399 x 389.4 mm |
| Windows operating systems supported | Windows 7, 8, 10, 11 |
| Server operating systems supported | Windows Server 2000, 2003, 2012, 2016, 2018, 2019 |
| Duplex Functionality | |
| Colour or mono | Mono |
| Time to first page (black, normal) | 6 s |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 47 ppm |
| Duplex printing modes | Automatic |
| Duplex print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 24 spm |
| Print resolution | 1,200 x 1,200 DPI |
| Maximum resolution | 1,200 x 1,200 DPI |
| Recommended duty cycle | 2,000 - 20,000 Pages |
| Maximum duty cycle | 175,000 pages per month |
| Paper size | A4 |
| Standard input capacity | 650 pages |
| Maximum input capacity | 2,300 sheets |
| Number of standard paper trays | 2 |
| Maximum number of paper trays | 5 |
| Standard output capacity | 250 sheets |
| Maximum output capacity | 250 sheets |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| ISO C-series sizes (C0...C9) | C5 |
| Envelopes sizes | 7 3/4, 9 |
| Standard printer languages | PCL 5, PCLm, PCL 6 Emulation, Personal Printer Data Stream (PPDS), PostScript 3 Emulation, PDF 1.7 emulation, Direct Image |
| Maximum internal memory | 1024 MB |
| Included cartridges capacity | Cartridges Included: 31,000 black pages |
| Internal memory | 1024 MB |
| Display diagonal | 10.9 cm (4.3") |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Print resolution colour | 1,200 x 1,200 DPI |
| Print resolution black | 1,200 x 1,200 DPI |
| Package dimensions (W x D x H) | 422 x 470 x 430 mm |
| USB connector | USB Type-A / USB Type-B |