Menu
Search
Account














FREE next-day delivery when you order before 4pm
In stock
Out of stock
Print, USB, Ethernet, AirPrint
Ethernet, USB, Smartphone, AirPrint
OR
| Manufacturer Part No. | B410V_DN,B410 |
|---|---|
| Brand | Xerox |
| Product Type | Laser Printer |
| Connectivity | Ethernet, USB, Smartphone, AirPrint |
| Height | 308 mm |
| Width | 399 mm |
| Depth | 373 mm |
| Windows operating systems supported | Windows 11, 10 |
| Server operating systems supported | Windows Server 2022, Windows Server 2019, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2012 |
| Mac operating systems supported | macOS 13.x, macOS 12.x, macOS 11.x |
| Duplex Functionality | |
| Colour or mono | Mono |
| Time to first page (black, normal) | 5.4 seconds |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 47 ppm |
| Duplex printing modes | Automatic |
| Print resolution | 1200 x 1200 dpi |
| Maximum resolution | 1200 x 2400 DPI |
| Recommended duty cycle | 175,000 pages per month |
| Maximum duty cycle | 175,000 pages per month |
| Paper size | A4 |
| Standard input capacity | 650 sheets |
| Maximum input capacity | 1200 sheets |
| Standard tray media types | Plain Paper, Light Paper, Heavy Paper, Letterhead, Cardstock, Recycled, Bond, Labels, Glossy, Vinyl, Pre-Printed, Envelopes, Coloured Paper, Rough Cotton, Custom |
| Standard tray media weight | 60 to 216 gsm |
| Number of standard paper trays | 2 |
| Maximum number of paper trays | 3 |
| Multi-Purpose tray capacity | 550 sheets |
| Multi-Purpose Tray media weight | 60 to 120 gsm |
| Duplex media weight | 60 - 120 g/m² |
| Standard output capacity | 250 sheets |
| Maximum output capacity | 250 sheets |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5 |
| Custom media width | 105 - 216 mm |
| Custom media length | 148 - 360 mm |
| Maximum print size | 216 x 360 mm |
| Input capacity (tray 2) | 100 sheets |
| Processor frequency | 1 GHz |
| Display | LCD |
| Included cartridges capacity | Cartridges Included: Approx. 6,000 black pages |
| Internal memory | 1024 MB |
| Display diagonal | 10.9 cm (4.3") |
| Print resolution black | 1200 x 1200 DPI |
| USB connector | USB Type-A / USB Type-B |
| Mobile operating systems supported | iOS, Android |