Menu
Search
Account






















FREE next-day delivery when you order before 4pm
In stock
Print, Copy, Scan, Fax, Duplex, Fast
Ethernet, Telephone, USB, Bluetooth, Wi-Fi, Smartphone, AirPrint, NFC
OR
Please note that this item is very heavy and your delivery may have some additional requirements.
- Items of this weight are often delivered on a pallet.
- Addresses with substantial vehicle access limitations may not be suitable for delivery of this item.
- The courier may not be able to travel onto your property, someone may need to be at the property and be able to safely carry the item onto the property.
- We recommend that two or more persons carry this item together.
- Our courier may not be able to dispose of the pallet for you.
- We may not be able to provide next-day delivery for this item, our delivery terms for this item are listed above - adjacent to the product price.
You may be able to schedule your delivery for a specific day or add some additional instructions for your courier, please contact our customer service team if you need assistance with this.
| Manufacturer Part No. | B625V_DN, B625 |
|---|---|
| Brand | Xerox |
| Product Type | Laser Printer |
| Connectivity | Ethernet, Telephone, USB, Bluetooth, Wi-Fi, Smartphone, AirPrint, NFC |
| Height | 739.1 mm |
| Width | 558.8 mm |
| Depth | 578.4 mm |
| Windows operating systems supported | Windows 11, Windows 10 |
| Server operating systems supported | Windows Server 2022, Windows Server 2019, Windows Server 2016 |
| Mac operating systems supported | MacOS 11+ (Big Sur+) |
| Duplex Functionality | Copy, Print, Scan |
| Colour or mono | Mono |
| Time to first page (black, normal) | 4.1 s |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 61 ppm |
| Duplex printing modes | ADF (Automatic) |
| Duplex print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 37 ppm |
| Print resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Maximum resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Recommended duty cycle | 30,000 pages per month |
| Maximum duty cycle | 300,000 pages per month |
| Scanning | Mono scanning |
| Scan speed (black) | 75 ppm |
| Optical scanning resolution | 600 x 600 DPI |
| Maximum scan area | 215.9 x 355.6 mm |
| Scanner type | ADF scanner |
| Document formats supported | |
| Scan to | E-mail, E-mail Server, File, Network folder, OCR, PC, USB |
| Paper size | A4 |
| Standard input capacity | 550 sheets |
| Maximum input capacity | 3850 sheets |
| Standard tray media types | Plain Paper, Recycled Paper, Card Stock, Envelopes, Glossy Card, Hole Punched, Labels, Letterhead, Lightweight, Lightweight Card, Lightweight Glossy Card |
| Standard tray media weight | 175gsm |
| Number of standard paper trays | 1 |
| Maximum number of paper trays | 4 |
| Multi-Purpose tray capacity | 550 sheets |
| Multi-Purpose Tray media weight | 175gsm |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | Yes |
| Duplex media weight | Up to 160gsm |
| Maximum output capacity | 550 sheets |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A4+, A5, A6 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| ISO C-series sizes (C0...C9) | C5, C6 |
| Envelopes sizes | DL |
| Custom media width | 98.4 - 216 mm |
| Custom media length | 191 - 356 mm |
| Maximum print size | 216 x 356 mm |
| Photo paper sizes | 8x10, 4x6, 7x5 |
| Input capacity (tray 2) | 100 sheets |
| Processor frequency | 1200 MHz (4 core) |
| Display | LCD |
| Included cartridges capacity | 10,000 pages black |
| Internal memory | 4 GB |
| Display diagonal | 17.8 cm (7") |
| Wi-Fi standards | 802.11 b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes |
| Print resolution black | 1200 x 1200 DPI |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| USB connector | USB Type-A / USB Type-B (2.0) |
| Mobile operating systems supported | Android / iOS |