Menu
Search
Account
Please note that this item is very heavy and your delivery may have some additional requirements.
You may be able to schedule your delivery for a specific day or add some additional instructions for your courier, please contact our customer service team if you need assistance with this.
FREE delivery when you order before 4pm
In stock
Out of stock
Product works and looks like new. Refurbished by the original manufacturer. Comes with a 1 year warranty.
Pages Per Minute - manufacturer quoted values, measured using ISO testing standards for typical print usage, for comparison purposes only.
Print, A3, Duplex, USB, Ethernet, Wi-Fi, NFC
Ethernet, USB, Wi-Fi, AirPrint, NFC
For most cartridges this is based on 5% coverage on A4 paper. These numbers are based on manufacturer quoted values and are for comparison purposes only.
OR
| Manufacturer Part No. | C7000V_N, C7000 |
|---|---|
| Brand | Xerox |
| Product Type | Laser Printer |
| Connectivity | Ethernet, USB, Wi-Fi, AirPrint, NFC |
| Height | 637 mm |
| Width | 590 mm |
| Depth | 670.8 mm |
| Windows operating systems supported | 10 / 8.1 / 8 / 7 |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008, 2008 R2, 2012, 2012 R2, 2016 |
| Mac operating systems supported | macOs 10.11, 10.12, 10.13 |
| Duplex Functionality | |
| Colour or mono | Colour |
| Time to first page (black, normal) | 5.1 s |
| Time to first page (colour, normal) | 7.6 s |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 35 ppm |
| Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 35 ppm |
| Duplex printing modes | Automatic |
| Duplex print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 35 ppm |
| Duplex print speed (colour, normal quality,A4/US Letter) | 35 ppm |
| Print resolution | 1,200 x 2,400 DPI |
| Maximum resolution | 1,200 x 2,400 DPI |
| Recommended duty cycle | 0 - 10,000 pages per month |
| Maximum duty cycle | 153,000 pages per month |
| Paper size | A4, A3 |
| Standard input capacity | 520 sheets |
| Maximum input capacity | 2180 sheets |
| Standard tray media types | Paper (bond, custom, letterhead, plain, preprinted, prepunched, recycled), postcards, labels, envelopes |
| Standard tray media weight | 60 - 256 g/m² |
| Number of standard paper trays | 1 |
| Maximum number of paper trays | 4 |
| Multi-Purpose tray capacity | 100 sheets |
| Multi-Purpose Tray media weight | 60 - 216 g/m² |
| Duplex media weight | 60 - 169 g/m² |
| Standard output capacity | 500 sheets |
| Maximum output capacity | 500 sheets |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A3, A4 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| ISO C-series sizes (C0...C9) | C5 |
| Envelopes sizes | Commercial, Monarch, DL |
| Custom media width | 88.9 - 297 mm |
| Custom media length | 98.4 - 431.8 mm |
| Maximum print size | 297 - 431.8 mm |
| Standard printer languages | Adobe PostScript 3, PCL 5e, PCL 6, PDF, XPS, TIFF, JPEG, HP-GL |
| Maximum internal memory | 2 GB |
| Processor frequency | 1050 MHz |
| Display | LCD |
| Included cartridges capacity | Cartridges included: Approx 5,300 pages black / 3,300 pages per colour |
| Internal memory | 2 GB |
| Display diagonal | 12.7 cm (5") |
| Printing noise level | 60 dB |
| Other operating systems supported | Citrix, Redhat Enterprise Linux, Fedore Core, Oracle Solaris, SUSE, SAP |
| Wi-Fi standards | 802.11n/g/b/a |
| Print resolution colour | 1,200 x 2,400 DPI |
| Print resolution black | 1,200 x 2,400 DPI |
| Noise level | 60 dB |
| Package dimensions (W x D x H) | 670.8 x 590 x 637 mm |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| USB connector | USB Type-A / USB Type-B |
| Mobile operating systems supported | Apple AirPrint, Mopria |