Menu
Search
Account










FREE delivery when you order before 4pm
In stock
Print, Labels, Portable, QWERTY keyboard
USB
OR
The Brother label PT-H500 printer is a professional handheld label printer that supports connection via USB. It features a rechargeable battery, so it is always ready to go when needed. Labels can be easily created from the device itself with the use of its QWERTY-style keyboard, or with the help of a PC or Mac for custom designs. It supports printing on a variety of tape widths and allows the use of logos, fonts and symbols. The Brother PT-H500's labels can be used for a range of purposes, including the identification of USB sticks, shelving, data discs and file folders.
This device can be used on both Mac and Windows operating systems with the included USB cable. When connected to your PC, the PT-H500 Brother label printer enables the addition of frames, barcodes and images on your labels.
The Brother PTH500 features a large display for easy setup and preview of labels. Highly portable, this device is ideal for those that need to create labels quickly and on-the-go. It has a maximum print resolution of 180x180dpi.
In the box, the Brother PT-H500 includes an AC adaptor and power cord, software disc, 14mm black on white tape cassette, USB cable, user guide and wrist strap.
With our wide selection of printers, it is easy to find one that meets your requirements. In addition to printers, Cartridge Save carries a broad array of printing supplies, including supplies for the PT-H500. To help you save even more when shopping with us, we also offer free delivery on all orders over £30, and low everyday prices.
In the unlikely event that you receive a faulty item, we will pay for the return shipping as well as provide you with a refund or replacement. If you have any questions regarding the Brother PT-H500 printer, you can contact our award-winning customer service agents by phone, email or through the live chat option on our website.
| Manufacturer Part No. | PTH500ZU1, PT-H500 |
|---|---|
| Brand | Brother |
| Product Type | Label Printer |
| Connectivity | USB |
| Height | 91 mm |
| Width | 122 mm |
| Depth | 245 mm |
| Windows operating systems supported | Windows 10 / 8.1 / 8 / 7 / Vista |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.8 Mountain Lion / OS X 10.7 Lion / OS X 10.6 Snow Leopard |
| Maximum resolution | 180 x 180 DPI |
| Display | LCD |
| Included cartridges capacity | 24mm x 4m black on white tape cassette |