Menu
Search
Account
















FREE delivery when you order before 4pm
In stock
Print, Labels, Desktop, Rechargeable
OR
The Dymo LabelManager 360D Label Printer is a desktop label printer that is rechargeable and capable of printing as many as nine copies of one label. The familiar QWERTY keyboard makes it easy for users to quickly enter text and labels can be created from seven different font sizes, seven text styles, eight boxes plus underline and three font styles. This makes it a simple matter to create customised labels with the Dymo LabelManager 360D Label Printer that can be used for all office labelling tasks.
The dimensions of the Dymo LabelManager 360D Label Printer are 197 x 150 x 71mm and the shipping weight has been calculated to be 1.14kg. The Dymo LabelManager 360D Label Printer also comes with a big screen that allows users to see the text effects prior to printing, allowing for adjustments and avoiding wasting labels. As many as nine label templates that are frequently required in an office can be stored and then easily accessed the next time they need to be printed.
Fantastic and award-winning customer service can be expected when you choose to buy the Dymo LabelManager 360D Label Printer from Cartridge Save. Cartridge Save is a three-time winner of the Circle of Excellence award from Shopzilla, and this is no surprise given the amazing customer service they provide.
That service includes free next-day delivery on all orders over £30 and a generous long warranty on all our items, so you never need to worry or be concerned about additional costs when you buy your Dymo LabelManager 360D Label Printer through us.
| Manufacturer Part No. | S0879490 |
|---|---|
| Brand | Dymo |
| Product Type | Label Printer |
| Height | 197 mm |
| Width | 150 mm |
| Depth | 71 mm |
| Maximum resolution | 180 x 180 DPI |
| Display | LCD |
| Included cartridges capacity | D1 Starter Label Cassette, Black on White 19mm x 3m |