Menu
Search
Account








FREE delivery when you order before 4pm
In stock
Out of stock
Print, USB, Fast, Mono
USB
OR
The Epson LQ-2090II Dot Matrix Printer is a 24-pin monochrome dot matrix printer that has a mean failure rate of 25,000 operating hours. This device can be connected by USB or through a parallel port. This Dot Matrix Printer supports the use of a wide range of media types, including sheet paper, continuous paper, labels and envelopes.
Capable of printing up to 550cps in ultra-speed draft mode, this device has measurements of 177 x 612 x 375 mm. It is Energy Star compliant and has a low operating cost. Ideal for operating in challenging conditions, this printer keeps downtime to a minimum. The Epson LQ-2090II Dot Matrix Printer can print an original plus up to six copies, making it ideal for printing invoices and freight documents.
The Epson LQ-2090II Dot Matrix Printer is a 136-column printer that uses the same ribbons as previous models, allowing you to upgrade your hardware while continuing to use up existing ribbon supplies. Highly reliable, Epson has developed this Dot Matrix Printer to meet the needs of challenging environments where regular maintenance is impractical. It has a modern, black design, so it easily fits into most business environments.
Thanks to our wide selection of printers, you can count on us to help you find a printer that meets the specific needs of your business. We even help you save money over and above our low everyday prices with free next-day delivery when your order is over £30 and our money-back guarantee.
We are proud to have received Shopzilla's Circle of Excellence award on three separate occasions, so you can be sure of receiving high quality support with us. Our award-winning customer service team can answer any questions you may have regarding the Epson LQ-2090II Dot Matrix Printer.
| Manufacturer Part No. | C11CF40403, LQ-2090II |
|---|---|
| Brand | Epson |
| Product Type | Dot Matrix |
| Connectivity | USB |
| Height | 177 mm |
| Width | 612 mm |
| Depth | 375 mm |
| Windows operating systems supported | Windows 10 / 8.1 / 8 / 7 / Vista / XP |
| Server operating systems supported | Windows Server 2003, 2008, 2012, 2016 |
| Duplex Functionality | None |
| Colour or mono | Mono |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 550 cps |
| Duplex printing modes | Manual |
| Standard tray media types | Envelopes, Labels |
| Noise level | 55 dB |