Menu
Search
Account


FREE delivery when you order before 4pm
In stock
Out of stock
Print, Mono, 24 pin
Ethernet, USB
OR
The Epson LQ-590IIN Dot Matrix Printer is a 24-pin monochrome dot matrix printer that has a mean failure rate of 25,000 operating hours. This device can be connected by USB or Ethernet. Capable of printing up to 550cps in normal mode, this printer can easily handle large volume jobs.
This device has measurements of 177 x 437 x 375 mm and a weight of 9.2 kg. Ideal for operating in challenging conditions, this printer requires minimal maintenance and prints quickly. It is Energy Star compliant and is highly reliable. The Epson LQ-590IIN Dot Matrix Printer supports the use of a wide range of media types, including sheet paper, continuous paper, labels, envelopes and cardboard. This Dot Matrix Printer is also compatible with a wide range of Windows operating systems.
Highly reliable, the Epson LQ-590IIN Dot Matrix Printer is an 80-column printer that requires minimal maintenance. Using the same ribbons as existing models, this printer is ideal for challenging environments that require high print speeds. This printer can be connected to your network and is capable of printing an original plus six copies, making it ideal for printing invoices and freight documents.
Get reliable service and choose from a broad range of inkjet and laser printers, including the Epson LQ-590IIN Dot Matrix Printer, when you shop at Cartridge Save. We also help you save more money when you make the decision to shop with us through free next-day delivery on all orders over £30, and our money-back guarantee.
Our customer service team is proud to have been awarded Shopzilla's Circle of Excellence award on three occasions, so you can be confident that it is of the highest quality. Any questions regarding the Epson LQ-590IIN Dot Matrix Printer can be directed to our award-winning customer service agents.
| Manufacturer Part No. | C11CF39402A1, LQ-590IIN |
|---|---|
| Brand | Epson |
| Product Type | Dot Matrix |
| Connectivity | Ethernet, USB |
| Height | 177 mm |
| Width | 437 mm |
| Depth | 375 mm |
| Windows operating systems supported | Windows 10 / 8.1 / 8 / 7 / Vista / XP |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008, 2016 |
| Duplex Functionality | None |
| Colour or mono | Mono |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 550 cps (Characters per second) |
| Maximum duty cycle | 25,000 operating hours |
| Paper size | A4 |
| Standard tray media types | Paper, Envelopes, Labels, Continuous Paper (Single sheet and Multi Part), Roll Paper, Cardboard |
| Printing noise level | 55 dB |
| Noise level | 55 dB |