Menu
Search
Account










FREE delivery when you order before 4pm
In stock
Out of stock
Print, Copy, Scan, Wi-Fi, Ethernet
Ethernet, USB
OR
Please note that this item is very heavy and your delivery may have some additional requirements.
- Items of this weight are often delivered on a pallet.
- Addresses with substantial vehicle access limitations may not be suitable for delivery of this item.
- The courier may not be able to travel onto your property, someone may need to be at the property and be able to safely carry the item onto the property.
- We recommend that two or more persons carry this item together.
- Our courier may not be able to dispose of the pallet for you.
- We may not be able to provide next-day delivery for this item, our delivery terms for this item are listed above - adjacent to the product price.
You may be able to schedule your delivery for a specific day or add some additional instructions for your courier, please contact our customer service team if you need assistance with this.
| Manufacturer Part No. | MA4500x, ECOSYS MA4500x |
|---|---|
| Brand | Kyocera |
| Product Type | Laser Printer |
| Connectivity | Ethernet, USB |
| Height | 695 mm |
| Width | 607 mm |
| Depth | 570 mm |
| Windows operating systems supported | Windows 11 / 10 / 8.1 |
| Server operating systems supported | Windows Server 2022, 2019, 2016, 2012 |
| Mac operating systems supported | MAC OS X Version 10.9 or higher |
| Duplex Functionality | Copy, Print, Scan |
| Colour or mono | Mono |
| Time to first page (black, normal) | 5.3 seconds |
| Time to first page (colour, normal) | 5.3 seconds |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 45 ppm |
| Duplex printing modes | Automatic |
| Duplex print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 22.5 page per minute |
| Duplex print speed (colour, normal quality,A4/US Letter) | 22.5 page per minute |
| Print resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Maximum resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Recommended duty cycle | 20,000 images per month |
| Maximum duty cycle | 900,000 images or 5 years |
| Scanning | Colour Scanning |
| Scan speed (black) | 60 ipm |
| Scan speed (colour) | 40 ipm |
| Duplex scan speed (black) | 26 ipm |
| Duplex scan speed (colour) | 17 ipm |
| Optical scanning resolution | 600 x 600 dpi |
| Maximum scan resolution | 600 x 600 dpi |
| Maximum scan area | 915mm |
| Document formats supported | TIFF/JPEG, XPS, Open XPS, PDF, PDF/A, PDF/A1a/b, PDF/A-2a/b/u, Encrypted PDF, High compression PDF |
| Paper size | A4 |
| Standard input capacity | 600 sheets |
| Maximum input capacity | 2,600 sheets |
| Standard tray media weight | 60–120 g/m² |
| Number of standard paper trays | 2 |
| Maximum number of paper trays | 6 |
| Multi-Purpose tray capacity | 100 sheets |
| Multi-Purpose Tray media weight | 60 to 220 g/m² |
| Duplex media weight | 60 to 220 g/m² |
| Standard output capacity | 250 sheets |
| Maximum output capacity | 250 sheets |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5, B6 |
| Custom media width | 70mm to 216mm |
| Custom media length | 140mm to 356mm |
| Maximum print size | 216 x 356mm |
| Input capacity (tray 2) | 500 sheets |
| Maximum internal memory | 3 GB |
| Included cartridges capacity | Cartridges Included: Approx. 6,000 black pages |
| Internal memory | 1 GB |
| Other operating systems supported | Chrome OS, Linux |
| Print resolution colour | 1200 x 1200 DPI |
| Print resolution black | 1200 x 1200 DPI |
| Package dimensions (W x D x H) | 607 x 570 x 695 mm |