Menu
Search
Account












FREE delivery when you order before 4pm
In stock
Out of stock
Print, Wi-Fi, Ethernet, USB
Ethernet, USB, Wi-Fi, Smartphone, AirPrint
OR
Please note that this item is very heavy and your delivery may have some additional requirements.
- Items of this weight are often delivered on a pallet.
- Addresses with substantial vehicle access limitations may not be suitable for delivery of this item.
- The courier may not be able to travel onto your property, someone may need to be at the property and be able to safely carry the item onto the property.
- We recommend that two or more persons carry this item together.
- Our courier may not be able to dispose of the pallet for you.
- We may not be able to provide next-day delivery for this item, our delivery terms for this item are listed above - adjacent to the product price.
You may be able to schedule your delivery for a specific day or add some additional instructions for your courier, please contact our customer service team if you need assistance with this.
| Manufacturer Part No. | 1102Z03NL0, PA4000cx |
|---|---|
| Brand | Kyocera |
| Product Type | Laser Printer |
| Connectivity | Ethernet, USB, Wi-Fi, Smartphone, AirPrint |
| Height | 455 mm |
| Width | 394 mm |
| Depth | 531.5 mm |
| Windows operating systems supported | All current Windows operating systems |
| Mac operating systems supported | MAC OS X Version 10.9 or higher |
| Duplex Functionality | |
| Colour or mono | Colour |
| Time to first page (black, normal) | 5.4 secs |
| Time to first page (colour, normal) | 6.6 secs |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 40 ppm |
| Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 40 ppm |
| Duplex printing modes | Automatic |
| Duplex print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 33 ppm |
| Duplex print speed (colour, normal quality,A4/US Letter) | 33 ppm |
| Print resolution | 1200 x 1200 dpi |
| Maximum resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Recommended duty cycle | 1,900 pages per month |
| Maximum duty cycle | 100,000 pages per month |
| Paper size | A4 |
| Standard input capacity | 710 sheets |
| Maximum input capacity | 2510 sheets |
| Standard tray media weight | 60–220 g/m2 |
| Number of standard paper trays | 2 |
| Maximum number of paper trays | 5 |
| Multi-Purpose tray capacity | 110 sheets |
| Multi-Purpose Tray media weight | 60–220 g/m2 |
| Duplex media weight | 60–163 g/m2 |
| Standard output capacity | 500 sheets |
| Maximum output capacity | 500 sheets |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5, B6 |
| Custom media width | 70 - 216 mm |
| Custom media length | 140 - 356 mm |
| Maximum print size | 216 x 356 mm |
| Non-ISO print media sizes | Folio, Legal, Letter |
| Input capacity (tray 2) | 600 sheets |
| Included cartridges capacity | Cartridges Included: Approx. 6,000 black pages, 5,000 colour pages |
| Internal memory | 1024 MB |
| Other operating systems supported | Other operating systems on request |
| Print resolution colour | 1200 x 1200 dpi |
| Print resolution black | 1200 x 1200 dpi |
| Package dimensions (W x D x H) | 702 x 567 x 561 mm |
| Mobile operating systems supported | iOS and Android |